Вступ
Тримай ноги в теплі, голову в холоді, а шлунок – у голоді. Стара мудрість застерігає від гарячих рішень, переїдання та охолодження нижніх кінцівок. Ось і ми вирішили поговорити про те, як зберегти тепло в ногах у холодну пору року. Два чоботи – пара. Ще одна народна приказка. Але для статті два чоботи обмаль. І ми вирішили взяти їх вісім. Тобто – чотири пари. Всі вони як на підбір – із елітної серії Ultimate Protection зимової колекції, що випускається під торговою маркою Norfin. Йтиметься про моделі Arctic, Klondaik (співзвучно з назвою річечки Klondike на заході Канади), Hunting Forest і Yukon (а в цю річку впадає вищезгаданий Клондайк). Наше завдання в ході короткого знайомства розібратися в подібності та відмінностях, щоб допомогти Вам зробити правильний вибір конкретної марки чобіт, виходячи з особистих потреб та уподобань. Справа в тому, що всі чотири лінійки в чомусь схожі, але мають істотні відмінності, які можуть вплинути на Ваше рішення на користь тієї чи іншої моделі. Отже, розпочинаємо огляд цього хмарочоса.
Арктичний холод нам байдужий (Чоботи Norfin Arctic)
У студену зимову пору хочеться, за заповітом Віктора Цоя «у теплу ванну залізти». Але комусь доводиться жити та працювати в умовах сильних морозів. А когось на лід у люту холоднечу виганяє власне хобі та бажання половити рибку доки вода перебуває у твердому стані. Для таких екстремалів волею або неволею і призначені чоботи Норфін Арктик.
Рекомендований температурний режим – до мінус сорока градусів за Цельсієм. Перенести такі несприятливі умови без шкоди здоров'ю допоможе спеціальна вставка в чобіт, виконана за тришаровою схемою.
Десятиміліметровий вкладиш складається з внутрішньої флісової шкарпетки, прокладки Thinsulate щільністю 200 грамів на квадратний метр і перфорованої алюмінієвої фольги.
Всі разом вони працюють над вирішенням двох найважливіших задач – утриманням тепла та відведенням вологи. Справа в тому, що практично будь-який матеріал при намоканні стає теплопровідним і втрачає свої термоізолюючі властивості. Синтетичні волокна, з яких виготовлені перші дві прокладки, практично не вбирають вологу і добре зберігають прошарок повітря, який виступає буфером між вашою ногою і зимовим холодом. А алюмінієвий прошарок відбиває інфрачервоне випромінювання назад всередину чобота і за рахунок отворів допомагає виведенню вологи, яку їй передали попередні шари вставного носка. Зовні від стирання при ходьбі її захищає пластикова сітка, а найбільш навантажена частина, п'ята, виготовлена з тканого матеріалу для підвищення зносостійкості.
Не менш ретельно продумано пристрій та зовнішню частину чобіт. Верх пошитий з матеріалу Oxford щільністю 600D або навіть 900D. На жаль, точної інформації з каталогу виробника отримати не вдалося. Але те, що видно неозброєним оком – це специфічне переплетення синтетичних волокон. Таке плетіння забезпечує високу міцність на розрив та захист від крапельної вологи. Зсередини верх чобота утеплений знайомим нам матеріалом Thinsulate 200 для гарної теплоізоляції та відведення вологи.
Цікаве пристосування – досить містка зовнішня кишеня з клапаном на «липучці». У нього можна покласти і рибальський дріб'язок (мотільницю, коробку з блешками, компактну вудку), і навіть смартфон з діагоналлю екрану до 6 дюймів. Повірте, він так буде збереженіший, ніж у кишені куртки без замку-"блискавки".
Додатковий ремінь допомагає надійно фіксувати чобіт на нозі. Якщо Ви загрузнете в болоті або глибокому снігу, трясовина не зможе стягнути з вас взуття, прихоплене широкою затяжною петлею на липучці.
У верхній частині халяви знаходиться кругова манжета, пошита з міцної нейлонової тканини. Це дуже корисна річ під час руху по глибокій сніговій ціліні та подоланні заметів. Фіксатор, що тягне, стискає зріз чобота і не дає снігу потрапити всередину з усіма мокрими, холодними і неприємними наслідками.
Ось ми дісталися до основи чобіт Norfin Arctic – до підошви. Виготовлено її з легкого спіненого пластику EVA. Чим же такий гарний етилен-вініл-ацетат? По-перше, він зносостійкий і не піддається шкідливій дії агресивних хімічних речовин. По-друге, його питома маса забезпечує цьому зимовому взуттю невелику вагу, а вам – легкість під час ходьби. Навіть далекі переходи тепер не будуть у тягар. Маса пари чобіт складає лише 1800 грам. І це у максимальному, 46-му розмірі. Більш ходові 42-43 набагато легші. Підошва та нижня частина чобота виконані як єдина цільнолита деталь без швів і тому відриватися з часом він не буде. Найнижча прошивка нитками починається набагато вище, ніж зазвичай, у менш навантаженій зоні взуття.
Звичайно, всі шви на Norfin Arctic проклеєні для додаткової ізоляції від води. Малюнок протектора – комбінація великих та дрібних ламелей.
Великі прорізи не дають підошві забиватися снігом, а дрібні насічки створюю ефект «прилипання» до льоду за аналогією з покришками автомобілів. Підвищена стійкість на слизьких покриттях ніколи не буває зайвою. Навіть на сильних морозах матеріал не дубіє, зберігаючи необхідну м'якість і гнучкість. До речі, незважаючи на певну утилітарність, чоботи виглядають дуже непогано. Зовнішність пожвавлюють вставки з матеріалів різного кольору та червона облямівка. Так що Norfin Arctic доречний не лише у багатокілометрових походах по льоду Канівського водосховища, а й навіть у прогулянках міськими парками. Єдина незручність – Досить широка підошва не дасть комфортно керувати автомобілем. Тому для поїздок за кермом доведеться мати в машині змінне взуття. Але останнє зауваження стосується практично всіх моделей зимових чобіт і тому в недоліки віднесено бути не повинно. І щоб завершити опис цієї моделі зимового взуття, вкажемо її вартість. Рекомендована ціна Norfin Arctic складає близько ста американських доларів і є стандартною для всіх офіційних продавців цього товару.
Без натяку на золоту лихоманку (Чоботи Norfin Klondaik)
У 1897 році близько мільйона людей, піддавшись загальному пориву, збиралися дійти до Доусон-сіті на Алясці і взяти участь у пошуках золота. Близько ста тисяч таки пішло у напрямку річки Клондайк. Близько 40 тисяч навіть дісталося тих місць. Можливо, золотошукачів-щасливчиків було б більше, якщо вони використали чоботи Norfin Klondaik .
Непоказні на перший погляд і прикрашені лише скромним написом по верху халяви, вони, тим не менш, заслуговують на вашу увагу. З попередньою моделлю у Клондайків багато спільного. Тут ми бачимо таку ж манжету у верхній частині і схоже рішення щодо використання концепції внутрішнього утеплювача у вигляді окремого носка. Температурний режим також рекомендовано до позначки мінус 40 градусів за Цельсієм. Але є й безліч відмінностей, на які варто звернути увагу. Насамперед це відсутність підкладки на внутрішній поверхні халяви. Всі термозберігаючі та вологовідвідні функції зосереджені у знімному носінні завтовшки 10 мм. Він також складається з трьох шарів, але тепер алюмінієва фольга схована всередину "бутерброду" з внутрішнього Thinsulate 200 та зовнішнього валяного нетканого матеріалу. Напевно, там їй буде легше переносити навантаження.
Підошва гумова і це відбилося на масі чобіт. Пара тепер важить близько двох з половиною кілограмів, але це знову у максимальному, 47-му розмірі. Малюнок протектора також, як і Norfin Arctic скомбінований з великих і дрібних блоків. У передній частині стопи – характерна об'ємна вставка, що повторює формою логотип виробника. У підборах захований спеціальний зачіп.
У робочому, перевернутому стані він своїми зубцями надійно тримається за лід і допомагає при ходьбі по слизьких покриттях.
Верхню частину чобота виготовлено з легкого матеріалу EVA. Але навіть міцний і стійкий до агресивних середовищ етилен-віні-ацетат має свої межі. Тому найнавантажені місця зроблені з потовщеннями. Це стосується шкарпетки, боковин у районі щиколоток та підйому. Під час руху по насту, у очереті або торішньому стерні такі підсилювачі не будуть зайвими.
Як не буде зайвим і спеціальний виступ на п'яті за допомогою якого зручно зняти чобіт натиснувши на нього іншим чоботом і не забруднюючи рук.
Вартість така ж, як і у Norfin Arctic.
Камуфляж насамперед (Чоботи Norfin Hunting Forest)
Модель чобіт Norfin Hunting Forest є практично близнюком Клондайків.
Два помітні відмінності – відсутність висувного зачепа в підборах і камуфляжне фарбування халяв.
Це дозволяє зробити припущення, що Хантінги орієнтовані на мисливців, а не на рибалок. Мисливці більше переміщаються суходолом, ніж льодом і «зубаста п'ята» їм ні до чого. А ось захисне забарвлення чобіт – важлива справа. Якби була така нагода, любителі полювання пофарбували в камуфляж всього себе, а також автомобіль, човен, зброю та всі навколишні предмети. Головне завдання – бути непомітним, щоб не злякати обережну дичину. У цьому плані Хантінги, звичайно ж, цікавіше за забарвленням, ніж Клондайки, але й дорожче на десять доларів.
Ще раз без золотої лихоманки (Чоботи Norfin Yukon)
Річка Клондайк у районі міста Доусон-сіті впадає у могутній та повноводний Юкон, одну з головних водних артерій Північної Америки. Такий важливий географічний факт компанія Norfin не могла обійти своєю увагою та випустила модель Yukon. Звичайно ж вона мала хоч у чомусь перевершувати молодшу сестру і зараз ми з Вами розберемося в чому саме. Чорні чоботи виглядають ще більш масивно та суворо, ніж Клондайки.
Але зовнішність оманлива. Насправді Норфін Юкон відчутно легше і пара найбільшого розміру важить лише 1850 грам. Підошва тут зроблена з легшого матеріалу EVA і з нього ж виготовлені халяви. У цьому перехід з-поміж них неможливо виявити. Ми не знайшли ні шва, ні місця склеювання. Таке враження, що все було відлито зі спіненого пластику як цілісна деталь. Ну що ж менше стиків – менше проблем.
Холони чобота позбавлені й масивних підсилювачів з боків. Потовщення видно тільки в нижній і передній частині. Зате на місці виступ на п'яті для зручності зняття чобіт.
І затяжна нейлонова манжета по верхньому зрізу халяв із пружним фіксатором.
12-ти міліметровий внутрішній вкладиш із посиленою п'ятою традиційно тришаровий і складається з тих самих матеріалів. Ось тільки алюмінієва фольга тепер зовні.
Звичною сприймається і ціна у сто американських доларів. За рахунок товстішого вкладиша вдалося досягти більшої морозостійкості чоловічих чобіт для зими Норфін – виробник їх рекомендує використовувати при температурах повітря мінус 50 градусів Цельсія. Такі морози ще пошукати треба. Але, як кажуть, жар кісток не ломить. А щоб надійно захистити ноги від переохолодження використано й додаткові засоби. До них віднесемо односторонньо фольговану устілку у внутрішньому носінні, яка краще ізолює вас від холоду землі або льоду.
Таку функцію виконує і перфорована прокладка-супінатор із спіненого матеріалу. Вона створює між ногою та холодною поверхнею додатковий термоізолюючий об'єм повітря, а також пом'якшує ходу, амортизуючи при ходьбі.
Загальні зауваження та висновки
«Верхній» сегмент зимової колекції взуття Norfin розрахований на серйозні морози та пристойні навантаження. Залишаючись у межах розумного у питанні вартості, виробник забезпечив гарну якість виготовлення та матеріалів. Про перше свідчать ретельність обробки швів та деталей. А про друге, наприклад, маркування 3М на вкладишах. Використання матеріалів всесвітньо відомого бренду дозволяє розраховувати на відмінний результат як у заощадженні тепла, так і у відведенні вологи. Різноманітність моделей дозволяє зробити усвідомлений вибір. Якщо ваші чоботи повинні бути не тільки морозостійкі, але і легкі, і симпатичні – ми б рекомендували зупинити свою увагу на Norfin Arctic. У них по зимовій ріллі пройти можна, і на березі річки вони будуть корисні, і на міській прогулянці не виглядатимуть недоречно. Якщо ви серйозно захоплюєтеся зимовою рибалкою – для походу льодом водоймища краще підійдуть зимові чоботи для рибалки Норфін Клондайки зі своїми висувними зачепами. У разі пересування тротуарами та плитковими підлогами торгових центрів їх неважко сховати у відведені для цього виїмки легким рухом руки. Камуфляжний варіант Norfin Hunting Forest, як і згадувалося раніше – мрія мисливців для досягнення максимального маскування. А ось Norfin Yukon порадував мінімальною вагою і максимальною термоізоляцією. Не складно уявити собі ситуацію, коли ваш тривалий марш-кидок на улюблені карасові грядки закінчується не менш тривалим нерухомим чуванням над лунками в очікуванні клювання. Мала вага не втомить ноги, а додаткові устілки не дадуть пробратися холоду від льоду при тривалому неактивному відпочинку. Ну і пам'ятайте головне – ногам завжди дістається менша кількість тепла, тому що вони занадто далеко відстоять від тіла і кров по дорозі до них серйозно остигає. Тому ваші нижні кінцівки потребують додаткової турботи. Тільки з ногами в теплі ваша зимова прогулянка, полювання чи риболовля будуть комфортними.